Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Magický Island

V dubnu 2010 uskutečnila CK Osvěta Hořovice společně s několika cestovními kancelářemi dlouho připravovaný letecký zájezd na Island. Za necelých 20.000,- Kč/os. obsahoval ubytování v krásném 4* hotelu v Reykjavíku včetně snídaní, dopravní a průvodcovské služby po ostrově.

Po pustošivém výbuchu sopky Eyjafjallajäkul (Ledová víla) jsme plni očekávání a napětí přiletěli na letiště v Keflavíku. Na Islandu byl právě první letní den. Ostrov byl zalit sluncem a po dobu dalších tří dnů nebylo na nebi ani mráčku. Teplota kolem 8°C a foukal slabý severní vítr od nedalekého Grónska. Ihned z letiště jsme se připravenými autobusy vydali obdivovat probouzející se přírodu a krásy této sopečné země.

Navštívili jsme poloostrovy na jihozápadě země, obdivovali rybářské vesnice a osady při pobřeží složené z typicky islandských malých budov vyzařujících do dálky sytě červenými, modrými či zelenými nátěry svých střech. Poznali jsme Krusuvik - oblast horkých pramenů a sopečných par, kterých Islanďané využívají k výrobě elektrické energie. Vykoupali jsme se v proslulých termálních lázních Modré laguny rozprostírající se na lávových polích. Každý následující den jsme po snídani vyráželi od hotelu na celodenní výlet po jihozápadě ostrova.

V probouzející se přírodě bylo stále co obdivovat. Při průjezdu krajinou v dálce svítily obrysy ještě bílých zasněžených hor a ledovců, kontrastujících s modrou vodou Atlantického oceánu nebo modrých jezer. Při častých zastávkách jsme poznali nespoutané vodopády, famózní gejzíry, sirná pole s věčně vycházejícím plynem a bublající vířící vodou v geotermálních oblastech Islandu. Měli jsme možnost pozorovat mnoho volně se pasoucích islandských koní, ovcí nebo se z blízka podívat na vyhřívající se lachtany v mořské zátoce. Program zahrnoval i lodní výlet na širé moře za velrybami. Nechyběla ani návštěva vzdáleného Tingvelliru, kde byl na tektonickém rozmezí Ameriky a Evropy roku 930 založen první demokratický parlament světa. Často jsme chodili do reykjavíckých termálních lázní. Zavítali jsme i do malé botanické zahrady, kde však tehdy kvetly jen petrklíče a začínaly rododendrony. Rovněž v nedaleké malé zoologické zahradě místní obyvatelé s dětmi obdivují kromě bílé polární lišky nám dobře známá prasata, krávy a králíky.

Dát si na Islandu něco dobrého k jídlu je dost velký problém. Nabízí se hlavně skopové nebo ryby na různé způsoby. Především sušená treska, která poměrně nepříjemně zavání, ale je oblíbeným pokrmem místních obyvatel. V ochodech se nabízí vlněné svetry a spousta suvenýrů. Víno a jiný alkohol po celém Reykjavíku ani jinde na ostrově skoro neseženete. Jejich 24 hodin otevřené samoobsluhy vám nabídnou pouze několik druhů piva a vody. Islandská koruna nemá velkou hodnotu, a tak jehněčí guláš nebo grilovaný losos s hovězí polévkou a pivem vás vyjde na cca 450,- Kč. Platí se všude pohodlně kartou.

Na ostrově jsme strávili 6 dní a nejvíce nás zajímala oblast sopečného výbuchu Eyjafjallajäkul - „Ledové víly“, která je v jižní sopečné oblasti v sousedství ještě větších a nebezpečnějších sopek Katla a Hekla. Tato oblast, která ochromila letecký provoz na celém území Evropy, byla od našeho Reykjavíku vzdálena cca 3 hodiny jízdy autem. Mnozí se do její blízkosti se zájmem zajeli podívat. Islandské cestovní kanceláře organizují do těchto míst autobusové zájezdy. Oblast je však do okruhu cca 20 km od ledovcového kráteru uzavřena a tak můžete vidět jen všudypřítomný prach v okolí a stoupající páru ze slábnoucího vulkánu. Sopka je na jihu ostrova nedaleko moře a proto její působení místí obyvatelé po celém ostrově skoro ani nepocítili, protože vítr vanul převážně od severu a tak prach letěl z ostrova přes oceán na Evropu. Místní jsou na podobné soptění a zemětřesení po staletí zvyklí a moc je nepřekvapí. Evropa je však z této země plné kráterů stále v neklidu, protože neví, kdy nějaká sopka opět zaútočí, opět ochromí leteckou dopravu a lidé se nebudou moci včas vrátit do svých vlastí. I nám se pobyt prodloužil o jeden den díky změně větru a působení popílku na letišti v Keflavíku.

Když jsme ale opouštěli Island a přelétali nad kráterem stále dunící sopky, ze které vystupovala už jen bílá párová oblaka stoupající nad okolní mraky, byli jsme velmi šťastni, že směřujeme nad Evropu směrem k domovu. Tento sopečný ostrov plný přírodních krás stojí za to i přes trochu adrenalinu alespoň jedenkrát v životě navštívit. Proto se tady s CK Osvěta Hořovice budeme vracet znovu. Např. v září 2010, až bude ostrov více zelený a doufejme, že ve vulkanickém klidu.

- PR článek -

CK Osvěta Hořovice
ul. 5 května 148/23
268 01  Hořovice
311 513 525

ischia@ck-osveta.cz
www.ck-osveta.cz, www.i-dovolena.cz

Článek byl zobrazen 5 103 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko